czwartek, 26 grudnia 2013

Na straży prawa. Prawa autorskie

1. Prawa autorskie - (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.

                                       


                                      



2. Utwór - Termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który jest zdefiniowany następująco:

   ''...każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony  w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.''

  Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną, a poza pewnymi wyjątkami właścicielem tych praw jest twórca utworu, który nabywa je automatycznie bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności.


3. Typy licencji:

- freeware

-
public domain


-
adware


-
cardware


-
GNU


-
shareware


-
demo


-
trial


-
OEM


-
donationware


-
abandonware


-
firmware


-
licencje jednościowe i grupowe



                                            





4. Odpowiedzialność karna:

a)
W razie dokonania naruszenia autorskich praw osobistych, twórca może żądać:

-
zaniechania tego działania,


-
dopełnienia przez osobę, która dopuściła się naruszenia, czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności złożenia publicznego oświadczenia o odpowiedniej treści i formie,


-
przyznania twórcy przez sąd odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (jeśli naruszenie było zawinione),


-
zobowiązania sprawcy naruszenia, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny (jeśli naruszenie było zawinione).


b)
Zgodnie z przepisem art. 115 pr. aut., kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu podlega:


-
grzywnie,


-
karze ograniczenia wolności


-
karze pozbawienia wolności do lat 3.   


Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, ewentualnie publicznie zniekształca taki utwór.




                                                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz